wydawnictwopuls Postep

Zwiedzamy Reichstag

Reichstag to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Berlina. Obecnie, od 1994 roku, jest on siedzibą obrad Zgromadzenia Narodowego, które co pięć lat wybiera prezydenta. Oprócz tego od roku 1999 swoją siedzibę w Reichstagu ma także niemiecki parlament.

Budowla ta powstawała w latach 1884-1894, a za neorenesansowy projekt odpowiedzialny był architekt Paul Wallot. Niestety, Reichstag został zniszczony już czterdzieści lat później – w pożarze, który miał miejsce w 1933 roku. Późniejsze działania wojenne także nie poprawiły jego stanu.

www.ceefinancialhub.pl

Odnowiono go dopiero w latach 60.XX wieku, a nad jego bardziej nowoczesną formą czuwał Paul Baumgarten. Te renowacja nie była jednak ostateczną.

Po zjednoczeniu Niemiec Reichstag został ponownie wyremontowany – tym razem zgodnie z projektem Normana Fostera. To właśnie wtedy budynek otrzymał szklaną kopułę o wysokości 24 metrów i średnicy 40 metrów. Szczyt kopuły mieści się aż 47 metrów nad ulicą, a do jego stworzenia wykorzystano trzy tysiące metrów kwadratowych szkła.

Reichstag jest udostępniony dla zwiedzających.

kitesafari Morze Czerwone