wydawnictwopuls Postep

Jak wrócić do formy po ciąży?

Okres po porodzie jest bardzo specyficzny i dla każdej kobiety będzie on wyglądał bardzo podobnie. To czas kiedy nie tylko musimy roztoczyć nad naszym dzieckiem opiekę i troskę, ale też zająć się samą sobą. Czas połogu powoduje bowiem różne fizyczne dolegliwości, a także stres i zmęczenie. Aby szybko wrócić do formy, warto zatem poświęcić nieco czasu sobie, by w zdrowiu była nie tylko nasza kondycja fizyczna, ale też psychiczna. W tym wyjątkowym czasie dobrze jest móc polegać na innych – mężu, mamie, tacie lub rodzeństwie. Mogą oni odciążyć od wykonywania takich obowiązków jak chociażby pranie, czy zakupy. W okresie połogu trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby się nie przemęczać.

Być może wydaje się to trudne, jednak pozwoli na szybkie pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości.

O czym należy pamiętać po ciąży?

Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji powinna być higiena intymna. Na początku połogu można się bowiem spodziewać obfitego krwawienia związanego z obkurczaniem się macicy. W związku z tym dokładna higiena miejsc intymnych jest jak najbardziej konieczna. Warto stosować do niej letnią wodę oraz żel, najlepiej wcześniej przez nas sprawdzony. W ten sposób nie spowoduje on dodatkowych uczuleń, czy reakcji alergicznych. Okolice intymne powinny także zostać wysuszone, do czego warto użyć delikatnego ręcznika papierowego, który z pewnością dobrze się sprawdzi.

Istotną rzeczą w tygodniach po porodzie powinna być również efektywna walka z bólem. Kobieta po ciąży ma pełne prawo do tego by czuć się obolała i wrażliwa. Bolesne krocze, gojące się szwy, czy ból pleców nie powinny być lekceważone. Mogą one mieć duży wpływ na naszą codzienną produktywność, zatem warto walczyć z nimi od samego początku. Z pomocą przychodzą nam oczywiście leki przeciwbólowe zawierające paracetamol lub ibuprofen, a składniki te jak wiadomo są bezpieczne nawet dla kobiet karmiących. Przy problemach z siadaniem warto zainwestować w specjalną do tego poduszkę, którą równie dobrze może zastąpić napompowane dziecięce koło pływackie.

Sposoby na odzyskanie pięknej figury

Tym na co powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim jest odpowiednia dieta.

Należy ją wypełnić przede wszystkim białkiem, żelazem, wapniem, witaminami oraz żelazem. Oprócz tego warto spożywać dużo warzyw i owoców, które dodatkowo nawodnią organizm. W przypadku braku pomysłów na posiłki, warto skorzystać z przepisów w Internecie lub zdać się na dietetyka. Oczywiście zdrowa dieta powinna wyeliminować lub też mocno ograniczyć słodycze, białe pieczywo, czy ziemniaki. Są one bardzo kaloryczne co może spowodować przybranie dodatkowych kilogramów. Kluczem do idealnej sylwetki jest oczywiście sport. Aktywność fizyczną warto zatem wprowadzić już w pierwszych tygodniach po porodzie.

Początkowo mogą to być po prostu spacery, jazda na rowerze, czy ćwiczenia pod okiem instruktora lub lekarza. Ważne jest żeby nie przeciążać jednak organizmu, a stopień intensywności ćwiczeń zwiększać z czasem.