wydawnictwopuls Postep

Czego nie można robić w ciąży?

Mimo że okres ciąży to piękny czas, który z łezką w oku wspomina każda kobieta, niesie on ze sobą wiele zakazów. Kobieta w ciąży jest o wiele bardziej podatna i wrażliwa na działanie produktów żywnościowych, kosmetyków czy konkretnych czynności. W związku z tym będąc w ciąży warto zainteresować się co tak właściwie jest w niej wskazane, a co nie. Zagwarantuje to bezpieczny i prawidłowy rozwój malucha oraz spokojne przebiegnięcie ciąży zwieńczone porodem. 1. Picie alkoholu – to chyba jedna z podstawowych zasad, która znana jest bardzo dobrze wszystkim ciężarnym kobietom. Alkohol może bowiem powodować zaburzenia rozwoju płodu, a dodatkowo zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

W trakcie trwania całej ciąży należy zatem powstrzymać od picia się nawet najmniejszych ilości napojów alkoholowych. Nie wiadomo bowiem jaka dawka jest bezpieczna, a dla lampki wina nie warto ryzykować zdrowia dziecka. 2. Odżywianie – to temat, który budzi bardzo dużo kontrowersji, jednak każda kobieta w ciąży powinna pamiętać o tym, aby się nie przejadać. Ciąża nie wymaga bowiem odżywiania za dwoje, lecz nieco bardziej rozsądnych nawyków żywieniowych oraz jedzenia o regularnych porach. Należy także całkowicie wykluczyć lub ograniczyć ilość smażonych potraw, które o wiele lepiej jest przygotowywać na parze lub piekarniku. 3.

Farbowanie włosów – szkodliwość farb do włosów znana jest nie od dziś. Większość z nich posiada w swoim składzie amoniak, który podczas zabiegu dostaje się wdychany do naszego ciała. Poza tym, negatywny efekt na ciążę może mieć także przenikanie substancji zawartych w farbie przez skórę matki, być może nawet do krwi. Nie jest to co prawda udowodnione, jednakże w czasie ciąży warto zrezygnować z farbowania włosów, czy też testowania nowych kosmetyków. Zdecydowanie lepiej postawić na znane nam marki, farby ekologiczne lub bezpieczne kosmetyki wegańskie i naturalne. 4. Ubrania – w ciąży warto postawić przede wszystkim na luźną odzież nie krępującą ruchów, wykonaną z przyjemnych i przewiewnych materiałów.

Obcisła bielizna erotyczna, uciskające rajstopy czy wąskie spodnie mogą powodować niewielkie niedotlenienie naszych komórek, które to może mieć duży wpływ na dziecko. Bez wątpienia, każda kobieta w ciąży powinna decydować się na wygodne i komfortowe ubrania, które nie będą ograniczały jej ruchów. 5. Wydarzenia towarzyskie – o ile samo wychodzenie z domu na spacery jest jak najbardziej wskazane, niektórych rodzajów rozrywek kobiety powinny zdecydowanie unikać. Mowa tu o chociażby głośnych koncertach. Dziecko w brzuchu nie tylko słyszy i czuje to, co się dzieje na zewnątrz, ale reaguje też na bodźce. Hałas, krzyk, dudnienie, czy ocieranie się o inne osoby mogą go bardzo mocno zestresować, w efekcie czego może mocniej kopać.

Poza tym, duże dawki stresu wpłyną na niego długofalowo – po narodzinach malec będzie nerwowy, płaczliwy i bardzo niespokojny. Warto zatem ograniczyć tego typu koncerty, decydując się na te spokojniejsze – na przykład muzyki klasycznej.

skleroterapia poznań www.ginomanzares.com