wydawnictwopuls Postep

Kultura żydowska w Pradze

W Pradze zachowało się wiele śladów dawnej, bogatej kultury żydowskiej, która przed II wojną światową rozkwitała w stolicy Czech. Gdzie się udać, aby trafić na jej pozostałości? Dawna dzielnica żydowska rozciąga się między rzeką Wełtawą a Rynkiem Starego Miasta. Pierwsze wzmianki o żydowskich osadnictwie na tym terenie sięgają już XI wieku. Wielka rozbudowa tej części miasta przypadła jednak dopiero na przełom wieku XIX i XX. Zbudowane zostały wówczas świątynie, m.

in. Synagoga Stanonova, czyli najstarsza działająca obecnie synagoga w Europie. W dzielnicy tej mieści się również żydowski cmentarz. Wartym uwagi jest, że na terenie zaledwie 3,5 tysiąca hektarów usytuowanych jest ponad 12 tysięcy nagrobków. Stwarza to konieczność warstwowego ich ułożenia, a to z kolei sprawia, że niektóre z nich są pochylone.

Obecnie dzielnica żydowska to miejsce dużych kontrastów. Z jednej strony znajdziemy tak mistyczne zabytki kultury Żydów oraz klimatyczne kafejki związane m.in. z urodzonym tam Franzem Kafką. Z drugiej strony nie brakuje tam również ekskluzywnych sklepów znanych projektantów.

wynajem zjeżdżalni dmuchanych www.tunezjajadetam.pl